Centrum Eduk. „Brama Nadziei”

Q1W grudniu 2013 r. rozpoczęliśmy budowę Centrum Edukacyjnego „Gate of Hope” („Brama Nadziei”) w wiosce Kaihura w Ugandzie.

Na zdjęciach prezentujemy jego projekt. Na tej działce planujemy zbudować sześć budynków: pomieszczenia klas lekcyjnych, budynek administracyjny, dwa budynki internatu, kuchnię z jadalnią oraz kaplicę.

To marzenie zrodziło się już trzy lata temu, lecz szczegóły tej wizji dojrzewały w nas z miesiąca na miesiąc.

Q2Chcielibyśmy na początku rozpocząć w ramach tego Centrum szkołę zawodową dla przedszkolanek i nauczycieli.

Stopniowo w miarę rozbudowy będziemy co roku dodawać kolejne inne kursy zawodowe. Widzimy taką potrzebę, aby kształcić nauczycieli i przedszkolanki, gdyż w szkole (poza rodziną) formuje się charakter człowieka, postawy, światopogląd i system wartości. Nauczyciele ogrywają wielką rolę w życiu człowieka.

100_7905Kiedy modliliśmy się o tę wizję, to dostaliśmy od Pana Boga taką obietnicę z Księgi Ozeasza w stosunku do tego miejsca:

„Dlatego chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić jej do serca. Oddam jej znowu winnice, a dolinę Akor uczynię bramą nadziei. I będzie Mi tam uległa jak za dni swej młodości, gdy wychodziła z egipskiego kraju. (…) I pozwolę jej żyć bezpiecznie. I poślubię cię sobie znowu na wieki, poślubię przez sprawiedliwość i prawo, przez miłość i miłosierdzie. Poślubię cię sobie przez wierność, a poznasz Pana. W owym dniu – wyrocznia Pana, odpowiem na pragnienia niebios, a one odpowiedzą na pragnienia ziemi (Oz 2, 16-23).

Dolina Akor (Achor) oznacza miejsce nieszczęścia, smutku, przygnębienia, beznadziei, pustki, itp. Rozpoznajemy, że wielu młodych ludzi w Ugandzie, szczególnie będących sierotami, znajdują się właśnie w takiej „dolinie Akor”. Wierzymy więc, że poprzez naukę i pobyt w tym Centrum Edukacyjnym „Brama Nadziei” będą w stanie przezwyciężyć swe trudności i zostaną natchnięci nową nadzieją na przyszłość.

Q4Cały cytowany powyższy fragment Biblii jest pełen symboli i obrazów, które zawierają w sobie główne przesłanie wizji tego Centrum. Młodzież będzie przyciągnięta poprzez pragnienie zdobycia zawodu i znajdzie się niejako na pustyni, gdyż będzie w nowym miejscu, z daleka od tego, co znane. I tam Pan Bóg będzie mówić do ich serc. On będzie też ich tam uzdrawiać i uwalniać z ich Egiptu (symbol niewoli grzechu, itp.) Da im poczucie bezpieczeństwa. Objawi im swoją miłość i da odczuć swe miłosierdzie.

W Ugandzie chrześcijanie często mają powierzchowną wiarę i brakuje im wyrobionego charakteru. Pragniemy pomóc im odnaleźć swą tożsamość w Panu Bogu.

H2Wśród ugandyjskich dzieci, szczególnie sierot, odczuwa się wielką potrzebę miłości. Ludzie dorośli także mają taką potrzebę, lecz czasem to ukrywają pod różnymi maskami lub starają się ją zagłuszyć. Potrzeba miłości jest podstawową potrzebą człowieka, a niezaspokojona, popycha ludzi do szukania różnych substytutów.

Pragniemy stworzyć takie warunki w tym Centrum, by młodzież, dzieci i dorośli spotkali się z Panem Bogiem i Jego miłością, bo tylko On jest w stanie zaspokoić w pełni naszą potrzebę miłości, dać nam nadzieję i nadać nowy wartościowy kierunek dla naszego życia.

Q2W okresach wakacji chcielibyśmy gromadzić w tym miejscu biedne dzieci na różne akcje i inicjatywy. Zamierzamy także organizować tam rozmaite konferencje i szkolenia.

Ucieszyliśmy się, gdy lutym tego roku udało się zdobyć działkę na ten cel. Jest ona pięknie położona. Znajduje się też niedaleko miejsc, które już od kilku lat wspieramy w „Bringing Hope To The Family” – domu dziecka „Home Again” (na prawo od działki) oraz szkoły podstawowej „Hope Academy” (na lewo od działki). Także polski dom misyjny znajduje się w pobliżu – około 5 minut pieszo.

Q3Z góry jest widok na główną drogę Wschód – Zachód Ugandy. Jadąc w lewo dojedziemy do miasta Fort Portal,a dalej do granicy z Kongo. Jadąc w prawo dojedziemy do stolicy Ugandy – Kampali, a dalej do Kenii.

Na razie zgromadziliśmy środki na budowę pomieszczeń klas lekcyjnych. Nadal zbieramy darowizny, by móc kontynuować ten projekt.

Wszelkie wpłaty prosimy przesyłać z dopiskiem „Centrum Edukacyjne”. Z góry bardzo dziękujemy!

Reklama